Aktualności
Czat
Forum
Download
Linki
Kontakt

Do poczytania
Jak rozpoznać różne wersje Tamagotchi
Historia Tamagotchi
Tamadepa - raj dla fanów

Dziwna opowieść o tym, jak narodziło się szaleństwo
Artykuł autorstwa Murakami Mutsuko, który ukazał się 25 lipca 1997 na www.pathfinder.com. Tłumaczenie: smeg.

Macierzyństwo to niewdzięczne zadanie. Zapytajcie Aki Maitę, twórcę Tamagotchi. 30-letnia pracownica Bandai nie dostała awansu ani nawet premii w zamian za powołanie do życia szaleństwa, które opanowało Azję, a następnie cały świat. Nawet reakcja jej męża nie była entuzjastyczna. "Nie rozmawiamy o tym w domu", mówi Aki. "Powiedział tylko "gambatte" - czyli "tak trzymaj"".

Czy czuje się niedoceniona? "Nie, to nie było wyłącznie moje osiągnięcie. Ja tylko podsunęłam pomysł, rozwinęłam koncepcję i zajęłam się marketingiem. Technicy i osoby zajmujące się public relations również miały duży wkład w ten produkt", mówi. Idea wirtualnego zwierzaka zrodziła się w głowie Maity mniej więcej rok temu, kiedy oglądała w telewizji reklamę o tym, jak mały chłopiec upierał się, żeby zabrać swojego żółwia do przedszkola. Precyzyjne opisywanie jak zrodziła się przez to gra elektroniczna Maita uważa za stratę czasu. Ale zanim powstało Tamagotchi, kalkulowała, co jest potrzebne, aby zabawka stała się megahitem wśród japońskich nastolatek. Musiała to być przenośna gra, którą można byłoby się bawić gdziekolwiek i kiedykolwiek. I, najważniejsze, musiała być kawaii, czyli słodka i urocza.

Tym, co odróżnia Tamagotch (pod taką nazwą zabawka jest znana w Japonii) od innych elektronicznych gadżetów są wymagania podobne do ludzkich, których spełnienia zwierzak oczekuje od właściciela. "To jest zależne od ciebie - dlatego stało się takie popularne. Myślę, że znalezienie czegoś, czym można się opiekować jest bardzo ważne dla człowieka", mówi Aki, która sama nie ma dzieci.

W październiku Maita wzięła kilka prototypów Tamagotchi na ulice Tokyo położone w dzielnicy Shibuya na test konsumencki. Rozdała je około 200 dziewczynkom w wieku szkolnym. "Ich oczy natychmiast się rozjaśniały", relacjonuje. Wynalazczyni monitorowała ich reakcje przez kilka tygodni i analizowała wyniki ankiet, które wypełniały. Dzięki temu dopracowała szczegóły, takie jak kolor (preferowano biały), wygląd łańcuszka i opakowanie. W listopadzie 1996 Tamagotchi trafiło do japońskich sklepów. Do lipca 1997 w samej Japonii zostało sprzedanych 10 milionów sztuk. Do 1999 roku na całym świecie sprzedano ich ponad 40 milionów. Czy Maita była zaskoczona? Cóż, tak. "Nigdy nie pomyślałam, że to mogłoby być coś tak wielkiego", przyznaje.

Jej wykształcenie niezbyt przygotowało ją na dominację w świecie firm zabawkarskich. Po skończeniu koledżu Maita dołączyła do japońskich "pań urzędniczek", pracując w sekcji informatycznej w tokijskiej firmie. Myśląc, że praca w charakterze twórcy zabawek w Bandai przybliżyłaby ją do pracy z dziećmi, w 1990 roku dołączyła do działu sprzedaży i marketingu firmy. Przez pierwsze dwa lata śledziła i dokumentowała dane sprzedaży - dla niektórych praca-koszmar, ale nie dla Maity. "To był dobry trening i dzięki niemu wyrobiłam w sobie instynkt rozpoznawania tego, co się sprzeda, a co nie".

Teraz pracuje nad nową grą, która, ma nadzieję, będzie nawet większym hitem niż Tamagotchi. "Mam teraz więcej pewności siebie i bardziej ufam moim przeczuciom co do potencjału produktów", mówi. (Dopisek smeg: prawdopodobnie chodziło tu o Digimony - jednak nie zrobiły one tak wielkiej kariery).


Aki Maita ma dziś 42 lata. Dołączyła do Bandai, królestwa zabawek, w 1990, a w 1998 roku była dzięki swojemu wynalazkowi szefem działu sprzedaży i marketingu. Zawsze uwielbiała zwierzaki. To dlatego zaprojektowła Tamagotchi - wirtualne zwierzątko, które możesz wszędzie nosić ze sobą.

Podczas projektowania Tamagotchi, Aki wiele razy robiła wycieczki po zatłoczonych centrach handlowych w Tokio i przeprowadzała ankiety. Czytała też wszystkie magazyny dla nastolatek, próbując poznać sposób myślenia młodych dziewczynek. Cóż, rzeczywiście jej praca opłaciła się!

Aki wierzy, że Tamagotchi można hodować przez wiele lat, ale utrzymuje, że długość ich życia jest tajemnicą firmy. Co ciekawe, jej własne Tamagotchi rzadko żyło dłużej, niż do stadium dziecięcego. Marna z niej matka!

Możesz myśleć, że Tamagotchi jest tylko zabawką dla dzieci, ale to także złożona historia, stworzona przez Aki Maitę. Według niej wirtualne zwierzątka są stworzeniami pochodzącymi z Planety Tamagotchi. Niestety, ich statek kosmiczny rozbił się na ziemi, a odkrył je Profesor i jego młody asystent, Mikachu. Ponieważ ziemskie warunki atmosferyczne były bardzo nieprzyjazne dla Tamagotchi, Profesor zbudował małe kapsuły w kształcie jajek, aby chronić zwierzaki przed niebezpiecznymi dla nich związkami w powietrzu. Dzięki pracy Profesora i jego asystenta, Tamagotchi są teraz w stanie przetrwać na Ziemi. Mikachu pomalował niektóre kapsuły ochronne i zabrał je do szkoły, żeby pokazać przyjaciołom. I tak zaczęło się szaleństwo na punkcie Tamagotchi.

Wykazy i opisy
Spis postaci
Co wyrośnie z mojego Tamagotchi?
Zdjęcia Tamagotchi w różnych sytuacjach
Lista przedmiotów dostępnych w grze
Pamiątki
Opisy gier
Tamatown
Ciekawostki

Porady
Instrukcja obsługi
Karmienie
Tajne kody
Praca, szkoła, przedszkole
Swatka i rozmnażanie
Generowanie punktów
Spis postaci
Co wyrośnie z mojego Tamagotchi?
Lista przedmiotów dostępnych w grze
Ciekawostki
Tajne kody
Generowanie punktów
Co wyrośnie z mojego Tamagotchi?
Zwiększanie więzi rodzinnych (bonds per)
JamesChaplin1 opowiada o FamiTama i V5
Zdjęcia
Instrukcja obsługi
Plotki o V5.5
Tłumaczenie testu z Tama Zone
Instrukcja obsługi
Zdjęcia


Tamagotchi TopsitesImage and video hosting by TinyPic

Tamagotchi4Ever